Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Συνέδρια - Ημερίδες

1. Οργάνωση από τα ΓΑΚ-Αρχεία Ν. Καρδίτσας

Ημερίδα με θέματα «Διαχείριση αρχείων σχολικών μονάδων Περιφερειακής Ενότητας Ν. Καρδίτσας» και «Παρουσίαση των αρχείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που φυλάσσονται στα ΓΑΚ Ν. Καρδίτσας». Εισηγήσεις Ελπινίκης Αγγελίνας, Αμφιθέατρο του 5ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας, 13.12.2013 [στην συνάντηση παρευρέθησαν Διευθυντές Σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας].

2. Συμμετοχή σε Συνέδρια άλλων φορέων
  • Διεθνές Συνέδριο με θέμα «Agricultural cooperatives in South and Central Europe, 19th-20th century: a comparative approach», που οργάνωσε το Κέντρο Νεοελληνικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών στις 10-11.6. 2010. Συμμετοχή με εισήγηση Αντώνη Αντωνίου με θέμα «Structures of partenship in traditional economic activity».
  • Διημερίδα με θέμα «Βιβλιοθήκη και Κοινωνία», συνδιοργάνωση των βιβλιοθηκών της Καρδίτσας στις 2–3.2012.  Συμμετοχή με εισήγηση Αντώνη Αντωνίου με θέμα την βιβλιοθήκη των ΓΑΚ Καρδίτσας.
  • Διεθνές Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας και Αρχαιολογίας Τριχωνίας,  9-11.6.2012. Συμμετοχή με εισήγηση Αντώνη Αντωνίου με θέμα «Το εκλογικό σώμα του Δήμου Μακρυνείας το 1867». - Μαγνητοσκοπημένες εργασίες συνεδρίου >>
  • XVI World Economic History Congress, 9 -13.7.2012, Stellenbosch South Africa. Συμμετοχή με εισήγηση Αντώνη Αντωνίου με θέμα «La mémoire des institutions: microanalyse d’un réseau coopératif en Thessalie de l’entre-deux-guerres».

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκδόσεις