Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Υπηρεσίες
          προς το κοινό

Αναγνωστήριο

Στα Γ.Α.Κ. - Αρχεία Νομού Καρδίτσας λειτουργεί αναγνωστήριο για το κοινό, για μελέτη αρχειακού υλικού ή για χορήγηση αντιγράφων, από Δευτέρα έως Παρασκευή ώρες 8:30-14:30. Οι πολίτες μπορούν να αναζητήσουν δημόσια ή ιδιωτικά αρχεία, μετά από αίτησή τους και σύμφωνα με τον κανονισμό του αναγνωστηρίου των ΓΑΚ

Κανονισμός αναγνωστηρίου

Αίτηση ερευνητή

Αίτηση χορήγησης αντιγράφων

Αίτηση αναπαραγωγής υλικού

Δήλωση για προσωπικά δεδομένα

Βιβλιοθήκη

Η βιβλιοθήκη των Γ.Α.Κ. Αρχείων Νομού Καρδίτσας περιέχει τίτλους σχετικούς με την τοπική ιστορία, αλλά και ζητήματα αρχειονομίας. Αποτελεί ένα βοηθητικό εργαλείο για τους ερευνητές, οι οποίοι μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτήν κατά τις ώρες λειτουργίας του Αναγνωστηρίου. Η βιβλιοθήκη των Γ.Α.Κ. Καρδίτσας δεν είναι δανειστική.

Επισκέψεις σχολείων

Οι επισκέψεις μαθητών να πραγματοποιούνται κατά τμήμα και μετά από συνεννόηση με το προσωπικό του Αρχείου, για καλύτερο προγραμματισμό σε σχέση με τις υπόλοιπες αρχειακές εργασίες και για να μη συμπέσουν περισσότερες επισκέψεις σχολείων.

Αποσκοπούν στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα γενικής και τοπικής ιστορίας, στην επαφή με την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου τους και στην απόκτηση αρχειακής συνείδησης.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ